Městská knihovna Jindřichův Hradec

Hlavní stránka > Pro děti archiv 2010 > Pro děti-2010 pondělí 21. srpna 2017  

[ Nabídka ]
Aktuality - dětské oddělení



  Archiv:
  2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 zpět


Advent v knihovně
Listopad: Návštěvníci dětského oddělení se zamysleli nad smyslem a poselstvím Vánoc.



Projekt "Secese"
Listopad: I. ZŠ usilovně pracuje na projektu „Secese“ za malého přispění dětského oddělení centrálního pracoviště Městské knihovny.


Beseda s M. Zinnerovou.
22.září proběhla v Městské knihovně beseda s paní spisovatelkou Markétou Zinnerovou. Toto setkání bylo určeno školám a zúčastnily se tři 4. třídy z II. ZŠ. Děti měly spoustu dotazů, hrály si se slovy, hádaly hádanky a dokonce jsme slyšeli i jednu autorskou básničku. Setkání se vydařilo a bylo zakončeno autogramiádou. Na úplný závěr několik děvčat paní Zinnerové zatančilo. Za svůj tanec sklidily velký potlesk a políbení od paní spisovatelky.



Jiří Fixl osobně - v knihovně na Vajgaře
20.září měli žáci z pátých tříd 5. Základní školy možnost setkat se s malířem, grafikem a knižním ilustrátorem Jiřím Fixlem. Během hodinové besedy se dozvěděli zajímavosti nejen o práci knižního ilustrátora, ale také o cestě knihy od rukopisu až ke čtenáři. Nakonec povídání pan Fixl odpověděl dotazy dětí a setkání ukončila autogramiáda.



Kamarádka Knihovna
1.září začala v knihovně soutěž nová a návštěvníci dětského oddělení mají možnost známkovat jako ve škole. Projekt se jmenuje „KAMARÁDKA KNIHOVNA“ a podrobnosti se dozvíte od p. knihovnice nebo ZDE.


Čteme se lvem Čtenářem
S posledním prázdninovým dnem také skončila v knihovně čtenářská soutěž "ČTEME SE LVEM ČTENÁŘEM". Akce probíhala na dětském oddělení a tentokrát se soutěžilo ve dvojicích. Úspěšné dvojice budou odměněny drobnými dárky.

Na prvních místech se umístnily tyto děti:

  1. Růtová Kamila - Bureš Michal
  2. Koštial Miroslav - Šlajchrt Jan
  3. Peterka Štěpán - Peterka Bronislav




Výstava výtvarných prací žáků MŠ, ZŠ a Praktické školy J. Hradec
24. června - 8. září proběhla výstava výtvarných prací žáků MŠ, ZŠ a Praktické školy J. Hradec v Městské knihovně J. Hradec.

Vernisáž se uskutečnila 24. 6. 2010 ve 13.30 hod.




Den knihy a autorských práv
Pátek 23. dubna si dětští čtenáři v dětském oddělení pobočky na sídlišti Vajgar užili zábavnou formou. Bylo pro ně připraveno mnoho kvízů, literárních křížovek a hádanek, které děti vždy zaujmou. Ti méně odvážní se věnovali brouzdání po internetu nebo hraní téměř zapomenutých her jako je Domino, Blechy, Mlýn a Dáma. Několik dětí využilo možnosti výtvarně ozdobit skleničku pro maminku k blížícímu se Dni matek. Největší radost však knihovnice vždy mají z nových čtenářů, kteří toto odpoledne přišli sami nebo v doprovodu rodičů, aby si poprvé prohlédli knihovnu a zaregistrovali se mezi dětské čtenáře. Světový den knihy a autorských práv byl v prostorách knihovny na Vajgaře opravdu zábavně oslaven.



Téhož dne proběhla na centrálním pracovišti Přednáška o Antonínu Dvořákovi. Akce se zúčastnili studenti Gymnázia Vítězslava Nováka - přednášela PhDr. Marie Fronková, CSc


Hlasovali jste v anketě SUK Čteme všichni 2009?
Ve středu 31. března 2010 proběhlo v Památníku národního písemnictví v Praze slavnostní vyhlášení. Nejčtenější a nejoblíbenější knihy uplynulého roku byly oceněny ve čtyřech kategoriích - Cena dětí, Cena knihovníků SKIP a Cena Noci s Andersenem byly anketní, Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy byla udělena na základě rozhodnutí poroty složené z učitelů českého jazyka. Výsledky ankety naleznete zde.


NOC S ANDERSENEM (19. března - U Knihovny 1173)
Letošního jubilejního 10. nocování v knihovně se zúčastnilo 20 dětí ve věku od 6 do 11 let. Děti si odnesly spoustu zážitků zejména z noční cesty městem za pokladem. Na trase vedoucí k pokladu byly ukryté obálky s úkoly (ukázka textu navedla děti k názvu pohádky) - dětem nedělalo problém uhodnout známé pohádky letošního jubilanta Františka Hrubína (v září uplyne 100 let od jeho narození). Před spaním čekalo na děti tradiční čtení na dobrou noc - tentokrát p. knihovnice přečetla ukázku z připravované knihy oblíbeného českého autora - jubilanta Pavla Šruta (* 3. dubna 1940) Děti si odnesly kromě zážitků i vlastnoručně vyrobené symboly jara (květiny, motýlky, vázy, zvířátka...).

NOC S ANDERSENEM (26. března - sídl. Vajgar)
Noc s Andersenem se konala i v pobočce městské knihovny na sídlišti Vajgar. „Třeťáci“ z V.ZŠ strávili v knihovně večer plný pohádkových hádanek, soutěží a kvízů, které jim zábavnou formou přiblížily naše nejznámější pohádky a ukázaly jim cestu ke knize samotné. Společně namalovali spousty pohádkových postaviček a vytvořili pohádkový strom, který bude zdobit prostory malé knihovny na Vajgaře. Po zábavně laděných hodinách mezi knihami děti odcházely v doprovodu rodičů do svých postýlek.

Akci sponzorsky podpořily DK Open s.r.o. a Jednota, spotřební družstvo Jindřichův Hradec - děkujeme.




Foto z 1. části "Noci s Andersenem" (U Knihovny 1173):




Foto z 2. části "Noci s Andersenem" (sídl. Vajgar):




10. jubilejní "Noc s Andersenem" - program
19:15 - 19:30   Příchod H. Ch. Andersen
19:15 - 19:45   Příprava ležení
19:45 - 20:00   Zahájení a seznámení s programem - technické záležitosti
20:00 - 20:30   Ruční práce (výroba zvířátek, ubrousková technika)
20:30 - 21:30   Zpracování soutěží ve složkách
21:30 - 21:50   Svačina
21:50 - 22:45   Výroba II. (váza, květiny, velikonoční přání)
22:45 - 23:15   Luštění šifry
23:15 - 23:30   Příprava na noční vycházku
23:30 - 00:30   Cesta za pokladem
00:30 - 01:15   Příprava na spaní
01:15 - xx:xx   Pohádka na dobrou noc


Zábavná interaktivní show Adolfa Dudka
Ilustrace Adolfa Dudka patří k nejoblíbenějším a nejžádanějším mezi dětskými čtenáři. Po roce si ilustrátor našel v nabitém diáři místo pro žáky a předškoláky z J. Hradce. 18. 3. 2010 dopoledne se představil programem Malování pro děti a odpoledne na pobočce Vajgar programem Hrajeme si na malíře. Akce sklidily potlesk od všech přítomných a především se všichni celou dobu dobře bavili.




Spisovatel Jiří Macoun v knihovně
V rámci akce Březen měsíc čtenářů navštívil 2. 3. 2010 knihovnu spisovatel Jiří Macoun. Dětem během tří besed (dvě na centrální budově jedna na pobočce Vajgar) představil formou autorského čtení svoji nejnovější knihu Plus Mínus Max. Děti nebyly jenom pasivními posluchači, ale samy se zapojily do diskuse a závěrečného hodnocení přednesené ukázky. Přiblížení titulu samotným autorem oslovilo publikum natolik, že si někteří čtenáři knihu ihned rezervovali.


Beseda s p. Auerbachem
28. 1. 2010 proběhla další beseda s panem Asafem Auerbachem. Patřil mezi několik stovek židovských dětí, které před začátkem 2. světové války zachránil a odvezl z okupovaného Československa Sir Nicolas Winton. Akce se zúčastnili žáci II. ZŠ a studenti Soukromé střední školy obchodu, služeb a provozu hotelů.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[ Nahoru ] [ Text ] [ Nabídka ]

[ Nahoru ] [ Text ] [ Nabídka ]
























© 2013 Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173/II, 377 02 Jindřichův Hradec, tel.: 384 361 573 intranet | webmaster | mapa stránek | rss | wap | kontakty