Městská knihovna Jindřichův Hradec

Hlavní stránka > Pro děti archiv 2011 > Pro děti-2011 pondělí 21. srpna 2017  

[ Nabídka ]
Aktuality - dětské oddělení  Archiv:
  2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 zpět


Pravidelná veřejná čtení dětem - prosinec
Tentokrát malí posluchači nesáhli po tipech paní knihovnice, ale zvolili sami a četlo se z knih: Pohádky bratří Grimmů, Dvakrát sedm pohádek, Jak krtek ke kalhotkám přišel.


I DĚTSKÉ KNIHY MAJÍ SVŮJ DEN
V sobotu 26. listopadu 2011 proběhla celostátní akce DEN PRO DĚTSKOU KNIHU (vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR). Také v naší knihovně byl připraven bohatý program pro celou rodinu. Navštěvníci si mohli vytvořit vánoční přáníčka, ozdobit perníčky nebo koupit novou knihu.


Pravidelná veřejná čtení dětem - listopad
8.11.2011 Anna Švehlová předčítala malým posluchačům úryvky z knih "Každý večer s kočkou Lindou" a "Jak se mají včelí medvídci?".


Škola naruby - čtenářské deníčky pro děti a rodiče.
Všichni dobře víme, jak důležité místo v životě zaujímá četba. A právě program ŠKOLA NARUBY se zaměřuje na podporu čtení v rodině. Cílem akce je oslovit nejen děti, ale hlavně jejich rodiče, prarodiče a další dospělé, kteří mají smysl pro humor a jsou ochotni věnovat dětem svůj čas.
Žáčci nižších ročníků z II. a IV. ZŠ v Jindřichově Hradci obdrží začátkem října deníčky (obdoba žákovských knížek) a do nich musí "dospěláci" zapisovat, co svému dítěti četli a jak dlouho. Toto čtení děti rovněž oznámkují, mohou napsat pochvalu a namalovat si obrázek k dané knížce. Nejlepší čtenářské deníčky budou na konci roku odměněny.

V TÝDNU KNIHOVEN měli prvňáčci zapojení do tohoto projektu registraci na příští rok ZDARMA :-)


Beseda se spisovatelkou Věrou Řeháčkovou
Ve čtvrtek 29. září 2011 přijela do naší knihovny Věra Řeháčková , brněnská spisovatelka knih pro děti i dospělé. Osobní setkání s ní bylo příjemné. S přehledem si poradila s velkým počtem jindřichohradeckých "páťáků" z II. ZŠ. Zaujala svými veselými příhodami, které ji potkaly při psaní knížek a děti její vtipné perličky ze života odměnily smíchem i potleskem.
Na závěr akce proběhla autogramiáda a prodej knih.


Občanské sdružení OKNA
Od 27.9. 2011 zdobí vstupní mříž do dětského oddělení výrobky handicapovaných dětí, mládeže i dospělých. Více se o aktivitách tohoto sdružení dozvíte na stránkách www.okenko.eu nebo v prostorách vestibulu pobočky Vajgar (zde instalace proběhla v průběhu měsíce října).

Pobočka Vajgar


1. září
Městská knihovna Jindřichův Hradec přeje všem školákům a hlavně novým žáčkům úspěšné vykročení do školního roku 2011/2012.
Návštěvníci dětského oddělení dostali drobné dárky a prvňáčkům byla nabídnuta roční registrace ZDARMA.


Výtvarné práce studentů
Od 11.8.2011 probíhala v Městské knihovně Jindřichův Hradec (I.patro) výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Vítězslava Nováka. Kromě obálek knih si mohl návštěvník prohlédnout i scénografické návrhy k filmům, pohádkám či seriálům (Futurama, Simpsonovi...)Potulná pohádková země Vítězslavy Klimtové
Malířka a spisovatelka Vítězslava Klimtová je dětem známá svými Lexikony ohrožených druhů strašidel a také knihami o skřítcích. Její kolekce loutek právě putuje napříč knihovnami a zastavila se i v té naší.
Výstava proběhla ve dnech 29.8.-16.9.2011 a pro veřejnost byla otevřena v provozních hodinách dětského oddělení.Rok s Mateřídouškou
V rámci pravidelného měsíčního cyklu "Rok s Mateřídouškou" navštívili před koncem školního roku dětské oddělení žáci ze Základní školy speciální. S knihovnou se rozloučili vlastním divadelním představením .Výtvarná soutěž Lesy a příroda kolem nás
Lesy České republiky, s.p., Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích a ZOO Ohrada vyhlásily pro děti z mateřských, speciálních a základních škol I. ročník výtvarné soutěže "Lesy a příroda kolem nás". Nejlepší obrázky postoupí do finálového kola v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích a budou soutěžit o zajímavé ceny.
Některé odevzdané kresby byly vystavené na schodišti MěK Jindřichův Hradec (práce žáků z II.ZŠ) a ve vestibulu pobočky Vajgar (práce žáků prvních a druhých tříd z V.ZŠ).Pobočka Vajgar Pobočka Vajgar


Čteme se lvem Čtenářem
Tato prázdninová soutěž pro dětské čtenáře byla naší knihovnou vyhlášena opakovaně. Děti soutěží, kolik přečtou knížek za celé prázdniny. Dostávají kontrolní otázky, aby bylo patrné, že knihu přečetly. K 31. 8. 2011 byla tato čtenářská hra ukončena. Na centrálním pracovišti dětského oddělení soutěžilo celkem 8 dětí. Žákyně Kamila Růtová se 4. října 2011 zúčastnila slavnostního vyhlášení vítězů v Třeboni.


Malování s pohádkou
Schodiště vedoucí k dětskému oddělení bylo v letních měsících zpestřeno výtvarnými pracemi žáků 3. třídy I. ZŠ.Kamarádka Knihovna
I v letošním roce se naše knihovna přihlásila do soutěže "Kamarádka Knihovna". Projekt již potřetí vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a Klub dětských knihoven s cílem zhodnotit knihovny očima dětských čtenářů. Od září do listopadu 2010 dostaly děti možnost zahrát si na učitele a vyplnit vysvědčení knihovně ve svém městě.
1.6.2011 vyhlásila odborná komise nejlepší veřejnou knihovnu pro děti. Více podrobností a výsledky se dozvíte ZDE.

Městská knihovna Jindřichův Hradec se umístila na patnáctém místě!!!Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka
Slyšeli jste o projektu "Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka"? Pořádá ho a organizuje Národní pedagogická knihovna J.A.Komenského v Praze. Děti, které se tohoto projektu zúčastnily (v naší knihovně to byli letošní prvňáčci zdejší I., II. a IV. ZŠ) a splnily všechny podmínky, dostaly dárky. Pokud chcete znát podrobnější informace, podívejte se na stránky NPKK.

Ukončení celého projektu v našem městě vyvrcholilo PASOVÁNÍM PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE, které se uskutečnilo 3. června 2011 od 9.00 hod. Slavnostní atmosféru celé akci dodalo i místo konání: Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec.


1. Mezinárodní týden čtení dětem
Mezinárodní týden čtení dětem, jehož organizátory jsou Celé Česko čte dětem a Cała Polska Czyta Dzieciom, proběhl od 1.do 7. června 2011 v městech a obcích v celé České republice a v Polské republice. Také v naší knihovně byl připraven bohatý program pro školy a školky.Kde končí svět? 2011-2012
Projekt Klubu dětských knihoven SKIP "Kde končí svět?" vstupuje do osmého ročníku. I tentokrát se naše knihovna připojuje. Společně se žáky z II. ZŠ prožijeme ČESKÝ ROK a napíšeme a namalujeme o tom knihu pro děti v Malém Himaláji!
Žijí tam totiž úplně jinak než my! V malých vesnicích, roztroušených okolo ledovcových řek a pramenů, ve výškách 3 500 až 4 500 metrů nad mořem, s velkými teplotními výkyvy (od -40°C do +30°C). Téměř polovinu roku je kamenitá oblast Zanskar kvůli sněhu prakticky nedostupná. Tamní lidé jsou skromní a pracovití, navzdory drsným životním podmínkám jsou veselí a bezstarostní - za nejhorší vlastnost prý považují hněv.
Po českých knihovnách putovala výstava fotografií z této oblasti. U nás byla ke zhlédnutí v únoru tohoto roku. Proč bychom tedy nemohli na oplátku přiblížit indickým dětem život uprostřed Evropy? Takové naše obyčejné dny. Naše zvyky, svátky...


Hody, hody, doprovody
Duben: Děti ze Základní školy praktické J. Hradec navštívily knihovnu. Seznámily se s tradicemi VELIKONOC...


Hlasovali jste v anketě SUK 2010 - Čteme všichni?
Naše knihovna již poněkolikáté spolupracovala s Národní pedagogickou knihovnou Komenského, která každoročně vyhlašuje anketu SUK - Čteme všichni, v níž děti, učitelé i knihovníci hledají nejlepší knihu uplynulého roku. V Městské knihovně Jindřichův Hradec se této hlasovací ankety zúčastnilo přes 40 dětí.

Ve středu 13.4.2011 proběhlo v Památníku národního písemnictví vyhlášení výsledků 19. ročníku. Zde nabízíme seznam oceněných knížek a seznam nejčtenějších knížek za rok 2010.

Foto ze slavnostního předávání cen


Projekt Čtení pomáhá
Projekt "Čtení pomáhá" je unikátní projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet na charitativní činnosti. Také naše knihovna se k tomuto projektu připojuje a plně jej podporuje.

Více informací o projektu na www.ctenipomaha.cz

Registrační formulář na www.ctenipomaha.cz/cs/Registrace

Čtení pomáhá


Projekt Česká pohádka
Duben: Celkem 3 třídy prvňáčků z 5. základní školy se začátkem dubna vystřídaly v dětském oddělení v pobočce na Vajgaře, aby se, tak jako v minulém roce, v rámci dlouhodobého projektu školy "Česká pohádka" seznámily s pohádkovými hrdiny z lidových pohádek. S pomocí malých loutek knihovnice dětem vysvětluje základní rysy českých lidových pohádek a seznamuje je s nejznámějšími českými autory.


Noc s Andersenem
Duben: Na počest narození dánského spisovatele proběhla v pátek 1. dubna 2011 na mnoha místech naší planety Noc s Andersenem. Zúčastnilo se jí téměř 40 000 dětí. Pro 21 nocležníků byl připraven bohatý program i v naší knihovně. Cílem "nocování" bylo vzbudit v dětech zájem o četbu, ukázat jim krásu mluveného slova a půvab společného hlasitého předčítání, ale také navázání nových přátelství. Celá noc byla tentokrát zasvěcena osobnosti Václava Čtvrtka, který měl letos výročí narození. A proto i sladký poklad, jenž v závěru večera děti našly, střežil skřítek Vochomůrka a jeho nerozlučný druh Křemílek. Další pohádkové postavičky z pera zmíněného pohádkáře doprovázely i následující aktivity - vědomostní soutěže. Tvořivá dílna, kde se batikovalo, malovalo... se nesla v duchu blížících se svátků a děti si vyráběly velikonoční přáníčka a zápichy. Malí nocležníci zalezli do spacáků dlouho po půlnoci, kde si ještě plni zážitků sdělovali své pocity.

Akci sponzorsky podpořila Jednota, spotřební družstvo Jindřichův Hradec - děkujeme.

Spisovatelka Petra Braunová představila dětem své knihy
V úterý 29. března 2011 jsme měli v Jindřichově Hradci další vzácnou návštěvu. Tentokrát zavítala do knihovny spisovatelka Petra Braunová, která k nám přijela až ze vzdálené Prahy. Přiblížila dětem zdejší I., II. a V. ZŠ svou tvorbu a vysvětlila jim, jak složitou cestou prochází zrození knihy. Žáčci pozorně poslouchali předčítané ukázky z publikace "Ema a kouzelná kniha" a kladli zvídavé otázky. Setkání se povedlo a všem se líbilo.
Byla by velká škoda, kdybychom tu dnes neměli její knížky. Některé z nich naleznete i ve fondu dětského oddělení.
O celé její tvorbě si můžete přečíst zde.

Akci podpořila firma SOME Jindřichův Hradec s.r.o. - děkujeme.


Markéta Baňková beseduje se žáky 2. stupně ZŠ a studenty středních škol
Beseda s Markétou Baňkovou, autorkou neobvyklé sbírky fyzikálních bajek, proběhla v průběhu BMČ 21.3.2011. Akce se konala za finanční podpory firmy Skanska a Skipu.

Po přečtení povídky ze své knihy "Straka v říši Entropie" se autorka rozpovídala o okolnostech, které ji přivedly k psaní. Bajky s náměty vysvětlující fyzikální zákony tvořila původně pro své děti, kterým chtěla přiblížit zákonitosti přírody a jevy, jež nás obklopují. Informace k poznatkům čerpala samostudiem z odborných knih, což se postupně proměnilo v hlubší zájem o tuto tématiku.

Původně soukromý záměr autorky se setkal s nadšenou odezvou a kniha je nominována v soutěži Magnesia Litera 2011 na cenu za objev roku.
Pohádky Václava Čtvrtka
Březen: U příležitosti 100. výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka (4. 4. 1911, Praha) proběhlo v dětském oddělení 14.3. 2011 "Posezení nad pohádkou Václava Čtvrtka". Řáholecké trio, vílu Amálku nebo třeba motýla Emanuela si připomněly také děti z MŠ Pod Kasárny.


Pohádky Václava Čtvrtka - pobočka Vajgar
Březen: Také na dětském oddělení pobočky Vajgar měli malí čtenáři možnost připomenout si výročí známého autora pohádek Václava Čtvrtka.
Děti, které v Týdnu čtení (od 7.3. do 11.3. 2011) zavítaly do knihovny, nelitovaly. U malého pohoštění luštily pohádkový test a při poslechu pohádek (četla paní knihovnice) vybarvovaly omalovánky pohádkových postaviček. Je potřeba děti moc pochválit za jejich práci, aktivitu a energii, kterou vynaložily.

I výstava nainstalovaná ve vstupní hale budovy se tematicky vztahovala k pohádkáři. Tedy nejen děti, ale i dospělí návštěvníci si mohli prohlédnout fotografie a zajímavosti vážící se k této slavné osobnosti.

Pověsti v knihovně
Do května letošního roku bylo možné si na chodbách MěK Jindřichův Hradec prohlédnout výstavu prací žáků 5. tříd II.ZŠ.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[ Nahoru ] [ Text ] [ Nabídka ]

[ Nahoru ] [ Text ] [ Nabídka ]
© 2013 Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173/II, 377 02 Jindřichův Hradec, tel.: 384 361 573 intranet | webmaster | mapa stránek | rss | wap | kontakty